La Biennale di Venezia 2017 – Giardini (Part1)

A concentration of sophisticated art in a fantastic setting

I visited Venice (Italy) for a couple of days and I wanted to share with you my impressions from the 57th Biennale taking place till November 2017. I haven’t photographed every artwork, which I’ve seen there, but this can give you a small glimpse of what’s going on there. I didn’t expect to see so much art all over the city. Fantastic but on the other hand a bit overwhelming. Sadly a bit too much for this short period of time.

Enjoy the gallery and the video! Cheers, Felix

 

Here is the video:

 

 

List of the 120 Artists of the central exhibition “Viva Arte Viva”

Bas Jan Ader
* 1942 The Netherlands, missing since 1975

Nevin Aladag
* 1972 Turkey, lives in Berlin

Leonor Antunes
* 1972 Portugal, lives in Berlin

Rasheed Araeen
* 1935 Pakistan, lives in London

Salvatore Arancio
* 1974 Italy, lives in London

Jelili Atiku
* 1968 Nigeria, lives in Lagos

Charles Atlas
* 1949 USA, lives in New York

Kader Attia
* 1970 France, lives in Berlin and Paris

Marcos Ávila Forero
* 1983 France, lives in Paris and Bogotá

Rina Banerjee
* 1963 India, lives in New York

Michael Beutler
* 1976 Germany, lives in Berlin

McArthur Binion
* 1946 USA, lives in Chicago

Karla Black
* 1972 United Kingdom, lives in Glasgow

Irma Blank
* 1934 Germany, lives in Milan

Michel Blazy
* 1966 Monaco, lives in Paris

Paulo Bruscky
* 1949 Brazil, lives in Recife

Heidi Bucher
1926 – 1993 Switzerland

Huguette Caland
* 1931 Lebanon, lives in Los Angeles

Julian Charrière
* 1987 Switzerland, lives in Berlin

Michele Ciacciofera
* 1969 Italy, lives in Paris

Martín Cordiano
* 1975 Argentina, lives in London

Attila Csörgo
* 1965 Hungary, lives in Bialystok

Pauline Curnier Jardin
* 1980 France, lives in Amsterdam

Mariechen Danz
* 1980 Ireland, lives in Berlin

Edith Dekyndt
* 1960 Belgium, lives in Berlin

Sebastián Díaz Morales
* 1975 Argentina, lives in Amsterdam

Juan Downey
1940 Chile – 1993 USA

Olafur Eliasson
* 1967 Denmark, lives in Copenhagen and Berlin

Søren Engsted
* 1974 Denmark, lives in Copenhagen

Vadim Fiškin
* 1965 Russia, lives in Ljubljana

Nicolás García Uriburu
1937 – 2016 Argentina

Geng Jianyi
* 1962 China, lives in Hangzhou

Sam Gilliam
* 1933 USA, lives in Washington

Giorgio Griffa
* 1936 Italy, lives in Turin

Guan Xiao
* 1983 China, lives in Beijing

Riccardo Guarneri
* 1933 Italy, lives in Florence

Cynthia Gutiérrez
* 1978 Mexico, lives in Guadalajara

Raymond Hains
1926 – 2005 France

Tibor Hajas
1946 – 1980 Hungary

Petrit Halilaj
* 1986 Kosovo, lives in Berlin

Anna Halprin
* 1920 USA, lives in Kentfield

Hao Liang
* 1983 China, lives in Beijing

Ayrson Heráclito
* 1968 Brazil, lives in Salvador

Sheila Hicks
* 1934 USA, lives in Paris

Andy Hope 1930
* 1967 Germany, lives in Berlin

Dawn Kasper
* 1977 USA, lives in New York

Hassan Khan
* 1975 United Kingdom, lives in Cairo

Kim Sung Hwan
* 1975 Korea, lives in New York

Abdoulaye Konaté
* 1953 Mali, lives in Bamako

Irina Korina
* 1977 Russia, lives in Moscow

Alicja Kwade
* 1979 Poland, lives in Berlin

Firenze Lai
* 1984 Hong Kong, lives there

Maria Lai
1919 – 2013 Italy

Teresa Lanceta
* 1951 Spain, lives in Alicante and Barcelona

John Latham
1921 Zambia – 2006 United Kingdom

Lee Mingwei
* 1964 Taiwan, lives in Paris

Franck Leibovici
* 1975 France, lives in Paris

Sam Lewitt
* 1981 USA, lives in New York

Liu Jianhua
* 1962 China, lives in Shanghai

Liu Ye
* 1964 China, lives in Beijing

Taus Makhacheva
* 1983 Russia, lives in Makhachkala and Moscow

Maha Malluh
* 1959 Saudi Arabia, lives in Riyadh

Marwan
1934 Syria – 2016 Germany

Takesada Matsutani
* 1937 Japan, lives in Paris

David Medalla
* 1938 Philippines, lives in London

Dan Miller
* 1961 USA, lives in Oakland

Peter Miller
* 1978 USA, lives in Cologne and Düsseldorf

Antoni Miralda, Joan Rabascall, Dorothée Selz, Jaume Xifra
* 1942 Spain, lives in Barcelona; * 1935 Spain, lives in Paris;
* 1946 France, lives in Paris; 1934 Spain – 2014 France.

Mondrian Fan Club
(David Medalla & Adam Nankervis)
* 1938 Philippines, lives in London
* 1965 Australia, lives in London and Berlin

Ciprian Muresan
* 1977 Romania, lives in Cluj

Senga Nengudi
* 1943 USA, lives in Colorado Springs

Ernesto Neto
* 1964 Brazil, lives in Rio de Janeiro

Katherine Nuñez & Issay Rodríguez
* 1992 and * 1991 Philippines, live in Marikina City

OHO
Founded in 1966, based in Kranj and Ljubjana until 1971

Gabriel Orozco
* 1962 Mexico, lives in Mexico City, New York, and Paris

Philippe Parreno
* 1964 Algeria, lives in Paris

Sopheap Pich
* 1971 Cambodia, lives in Phnom Penh

Luboš Plný
* 1961 Czech Republic, lives in Prague

Marko Pogacnik
* 1944 Slovenia, lives in Sempas

Agnieszka Polska
* 1985 Poland, lives in Berlin

Kananginak Pootoogook
1951 – 2010 Canada

Liliana Porter
* 1941 Argentina, lives in New York

Eileen Quinlan
* 1972 USA, lives in New York

Younès Rahmoun
* 1975 Morocco, lives in Tetouan

Edi Rama
* 1964 Albania, lives in Tirana

Enrique Ramírez
* 1979 Chile, lives in Paris and Santiago

Naufus Ramírez-Figueroa
* 1978 Guatemala, lives in Berlin

Rachel Rose
* 1986 USA, lives in New York

Abdullah Al Saadi
* 1967 United Arab Emirates, lives in Khorfakkan

Anri Sala
* 1974 Albania, lives in Berlin

Zilia Sánchez
* 1926 Cuba, lives in San Juan

Yorgos Sapountzis
* 1976 Greece, lives in Berlin

Judith Scott
1943 – 2005 USA

Hassan Sharif
1951 – 2016 United Arab Emirates

Nancy Shaver
* 1946 USA, lives in Jefferson and Hudson

Jeremy Shaw
* 1977 Canada, lives in Berlin

Bonnie Ora Sherk
* USA, lives in New York and San Francisco

Shimabuku
* 1969 Japan, lives in Naha

Kiki Smith
* 1954 Germany, lives in New York and Catskill

Frances Stark
* 1967 USA, lives in Los Angeles

Mladen Stilinović
1947 Serbia – 2016 Croatia

Fiete Stolte
* 1979 Germany, lives in Berlin

Michelle Stuart
* 1933 USA, lives in New York

Kishio Suga
* 1944 Japan, lives in Ito

Koki Tanaka
* 1975 Japan, lives in Kyoto

Hale Tenger
* 1960 Turkey, lives in Istanbul

The Play
Founded in 1967 in Japan, based in Kansai region

Achraf Touloub
* 1986 Morocco, lives in Paris

Thu Van Tran
* 1979 Vietnam, lives in Paris

Francis Upritchard
* 1976 New Zealand, lives in London

Erika Verzutti
* 1971 Brazil, lives in São Paulo

Marie Voignier
* 1974 France, lives in Paris

Yelena Vorobyeva & Viktor Vorobyev
* 1959 Turkmenistan / * 1959 Kazakhstan, live in Almaty

Hajra Waheed
* 1980 Canada, lives in Montreal

Franz Erhard Walther
* 1939 Germany, lives in Fulda

John Waters
* 1946 USA, lives in Baltimore

Franz West
1947 – 2012 Austria

Cerith Wyn Evans
* 1958 United Kingdom, lives in London

Yee Sookyung
* 1963 Korea, lives in Seoul

Zhou Tao
* 1976 China, lives in Guangzhou

 

National Pavilions – complete list

Albania
Occurrence in present tense
Commissioner: Minister of Culture, Mrs. Mirela Kumbaro.
Curator: Vanessa Joan Müller.
Exhibitor: Leonard Qylafi.
Venue: Arsenale, Sale d’Armi

Andorra
Murmuri
Commissioner: Miriam Ambattle.
Curators: Ivan Sansa, Javier Balmaseda, Paolo De Grandis.
Exhibitor: Eve Ariza.
Venue: Istituto Provinciale Santa Maria della Pietà, Castello 3701

Angola
Magnetic Memory / Historical Resonance
Commissioner: Minister of Culture of Angola, Dr. Carolina Cerqueira.
Curators: José António Oliveira, Maria da Silva de Oliveira e Silva, Paulo Kussy Correia Fernandes.
Exhibitor: José António Oliveira “António Ole”.
Venue: Venice Art Space, Fondamenta degli Incurabili, Dorsoduro 557

Antigua and Barbuda
Frank Walter, The Last Universal Man
Commissioner: Melville Richardson.
Curator: Barbara Paca.
Exhibitor: Frank Walter.
Venue: Centro Culturale Don Orione Artigianelli, Zattere, Dorsoduro, 909/A

Argentina
The horse problem
Commissioner: Mauricio Wainrot.
Curator: Andrés Duprat.
Exhibitor: Claudia Fontes.
Venue: Arsenale, Sale d’Armi

Armenia 
Fiamma inextinguibleThe panters in my blossom gardenBorder no Border
Commissioner: Svetlana Sahakyan.
Curators: Bruno Corà, Demetrio Paparoni, Giorgio Grasso.
Exhibitors: Jean Boghossian, Rafael Megall, Miro Persolja.
Venue: Collegio Armeno Moorat-Raphael (Palazzo Zenobio, Dorso­duro 2596), Chiesa di Santa Croce degli Armeni (Calle dei Armeni, San Marco 965/A)

Australia
My Horizon
Commissioner: Naomi Milgrom AO.
Curator: Natalie King.
Exhibitor: Tracey Moffatt.
Venue: Giardini

Austria
Brigitte Kowanz, Erwin Wurm
Commissioner/Curator: Christa Steinle.
Exhibitors: Brigitte Kowanz and Erwin Wurm
Venue: Giardini

Azerbaijan
UNDER ONE SUN The Art of Living Together
Commissioner: Ambassador Mammad Ahmadzada.
Curators: Martin Roth, Emin Mammadov.
Exhibitors: HYPNOTICA Visual Performance Group, Elvin Nabizadedz.
Venue: Palazzo Lezze, Campo Santo Stefano, San Marco 2949

Belarus
Commissioner: Sharangovich Natalya, National Center of Contemporary Arts.
Curator: Roman Zaslonov.
Exhibitors: Roman Zaslonov, Viktar Labkovich, Sergey Talybov.
Venue: Venezia, Fondamenta San Giuseppe, Castello 925

Belgium
Commissioner: Sven Gatz, Flemish Minister for Culture, Media, Youth & Brussels.
Curator: Eva Wittocx.
Exhibitor: Dirk Braeckman.
Venue: Giardini

Bolivia
Essence
Commissioner/Curator: José Bedoya Sáenz.
Curators: José Bedoya Sáenz,Juan Fabbri, Gabriele Romeo.
Exhibitors: Sol Mateo, Jannis Markopoulos and José Ballivián.
Venue: Scuola dei Laneri, Santa Croce 113/A

Bosnia and Herzegovina
University of Disaster
Commissioner: Sarita Vujkovic, Museum of Contemporary Art of Republika Srpska.
Curators: Christopher Yggdre, Fredrik Svensk, Sinziana Ravini, Ana van der Vliet in collaboration with Hans-Ulrich Obrist.
Exhibitors: Radenko Milak in collaboration with Roman Uranjek and international guests (Lamin Fofana, Sidsel Meineche-Hansen, Juan-Pedro Fabra Guemberena, Loulou Cherinet, Geraldine Juárez with Joel Danielsson, Nils Bech with Ida Ekblad).
Venue: Palazzo Malipiero, San Marco 3198

Brazil
Chão de caça [Hunting Ground]
Commissioner: Fundação Bienal de São Paulo. President: João Carlos de Figueiredo Ferraz.
Curator: Jochen Volz.
Exhibitor: Cinthia Marcelle.
Venue: Giardini

Canada
A way out of the mirror
Commissioner: National Gallery of Canada.
Curators: Kitty Scott; Carol and Morton Rapp Curator of Modern and Contemporary Art, Art Gallery of Ontario.
Exhibitor: Geoffrey Farmer.
Venue: Giardini

Chile
Werken
Commissioner: Consejo Nacional de la Cultura y las Artes, Chile.
Curator: Ticio Escobar.
Exhibitor: Bernardo Oyarzun.
Venue: Arsenale, Artiglierie

China
Continuum-Generation by Generation
Commissioner: China Arts and Entertainment Group.
Curator: Qiu Zhijie.
Exhibitors: Tang Nannan, Wu Jian’an, Wang Tianwen, Yao Huifen.
Venue: Arsenale, Magazzino delle Cisterne and Giardino delle Vergini

Croatia
Horizon of Expectations
Commissioner: Ministry of Culture.
Curator: Branka Bencic.
Exhibitors: Tina Gverovic, Marko Tadic.
Venue: Arsenale, Artiglierie

Cuba
Tiempos de la intuición….
Commissioner: Jorge Fernández Torres.
Curator: José Manuel Noceda.
Exhibitors: Abel Barroso, Iván Capote, Roberto Diago, Roberto Fabelo, José Manuel Fors, Aimée García, Reynier Leyva Novo, Meira Marrero & José Ángel Toirac, Carlos Martiel, René Peña, Mabel Poblet, Wilfredo Prieto, Esterio Segura, José Eduardo Yaque.
Venue: Palazzo Loredan, Campo Santo Stefano, San Marco

Cyprus
The Future Of Colour
Commissioner: Louli Michaelidou.
Curator: Jan Verwoert.
Exhibitor: Polys Peslikas.
Venue: Associazione Culturale Spiazzi, Castello 3865

Czech Republic and Slovak Republic
Swan Song: Now
Commissioner: Monika Palcova.
Curator: Lucia Gregorova Stach.
Exhibitor: Jana Zelibska.
Venue: Giardini

Denmark
Influenza – revisioning darkness
Commissioner: The Danish Arts Foundation, Committee for Visual Arts Project Funding: Gitte Ørskou (Chair), Lilibeth Cuenca Rasmussen, Bodil Nielsen and Jacob Tækker.
Exhibitor: Kirstine Roepstorff.
Venue: Giardini

Egypt
The Mountain
Commissioner/Exhibitor: Moataz Mohamed Nasr Eldin.
Curator: Ministry of Culture.
Venue: Giardini

Estonia
If Only You Could See What I’ve Seen with Your Eyes
Commissioner: Maria Arusoo.
Curator: Kati Ilves.
Exhibitor: Katja Novitskova.
Venue: Palazzo Malipiero (2nd floor), San Samuele, San Marco 3199

Finland (Pavilion Alvar Aalto)
The Aalto Natives
Commissioner: Raija Koli, Frame Contemporary Art Finland.
Curator: Xander Karskens.
Exhibitors: Erkka Nissinen and Nathaniel Mellors.
Venue: Giardini

France
Studio Venezia
Commissioner: Institut français, with Ministère de la Culture et de la Communication.
Curators: Lionel Bovier and Christian Marclay.
Exhibitor: Xavier Veilhan.
Venue: Giardini

Georgia
Living Dog Among Dead Lions
Commissioner: Ana Riaboshenko, on behalf of the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia.
Curator: Julian Heynen.
Exhibitor: Vajiko Chachkhiani.
Venue: Arsenale, Artiglierie

Germany
Faust
Commissioner: ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) on behalf of the Federal Foreign Office.
Curator: Susanne Pfeffer.
Exhibitor: Anne Imhof.
Venue: Giardini

Great Britain
folly
Commissioner: Emma Dexter.
Curators: Harriet Cooper, Delphine Allier.
Exhibitor: Phyllida Barlow.
Venue: Giardini

Greece
Laboratory of Dilemmas
Commissioner: Katerina Koskina, Director of the National Museum of Contemporary Art, Athens (EMST).
Curator: Orestis Andreadakis.
Exhibitor: George Drivas.
Venue: Giardini

Grenada
The Bridge
Commissioner: Ministry of Culture, Susan Mains.
Curator: Omar Donia.
Exhibitors: Jason de Caires Taylor, Asher Mains, Milton Williams, Alexandre Murucci, Khaled Hafez, Rashid Al Kahlifa and Mahmoud Obaidi.
Venue: 417 Fondamenta Zattere, Dorsoduro

Guatemala
La Marge
Commissioner: José Luis Chea Urruela, Ministro della Cultura del Guatemala.
Curator: Daniele Radini Tedeschi.
Exhibitors: Cesar Barrios, Lourdes de la Riva (Maria De Lourdes De La Riva Gutierrez), Arturo Monroy, Andrea Prandi, Erminio Tansini, Elsie Wunderlich, El círculo mágico.
Venue: Palazzo Albrizzi -Capello, Cannaregio 4118

Hungary
Peace on Earth
Commissioner: Julia Fabényi.
Curator: Zsolt Petrányi.
Exhibitor: Gyula Várnai.
Venue: Giardini

Iceland
Out of Control in Venice
Commissioner: Eiríkur Thorláksson.
Curator: Stefanie Böttcher.
Exhibitor: Egill Sæbjörnsson.
Venue: Spazio Punch, Giudecca 800/o

Indonesia
1001 Martian Homes
Commissioner: Agency for Creative Economy/Badan Ekonomi Kreatif (BEKRAF): Ricky Joseph Pesik, Melani W. Setiawan, Amalia P. Wirjono, Diaz Parzada, Enin Supriyanto.
Curator: Agung Hujatnikajennong.
Exhibitor: Tintin Wulia.
Venue: Arsenale, Artiglierie

Iraq
Archaic
Commissioner: Ruya Foundation.
Curators: Tamara Chalabi and Paolo Colombo.
Exhibitors: Antiquities for the Iraq Museum, Francis Alÿs, Jewad Selim, Shakir Hassan Al Said, Sadik Kwaish Alfraji, Sherko Abbas, Sakar Sleiman, Nadine Hattom, Luay Fadhil, Ali Arkady.
Venue: Palazzo Cavalli Franchetti, San Marco 2847

Ireland
Tremble Tremble (Tremate Tremate)
Commissioner/Curator: Tessa Giblin, Director Talbot Rice Gallery, University of Edinburgh.
Exhibitor: Jesse Jones.
Venue: Arsenale, Artiglierie

Israel
Sun Stand Still
Commissioners: Michael (Miki) Gov, Arad Turgeman.
Curator: Tami Katz-Freiman.
Exhibitor: Gal Weinstein.
Venue: Giardini

Italy
Il Mondo Magico (The Magic World) 
Commissioner: Federica Galloni, Direttore Generale Arte e Architettura Contemporanee e Periferie Urbane, Ministero dei Beni e delle Attività Culturali e del Turismo.
Curator: Cecilia Alemani.
Exhibitors: Roberto Cuoghi, Adelita Husni-Bey, Giorgio Andreotta Calò.
Venue: Arsenale, Tese delle Vergini

Ivory Coast
Commissioner: Yacouba Konate.
Curator: Massimo Scaringella.
Exhibitors: Ouattara Watts, Joana Choumali, Jems Robert Koko Bi, Raimondo Galeano, Joachim K. Siluè.
Venue: Palazzo Dolfin Gabrielli, Dorsoduro 3593

Japan
Turned Upside Down, It’s a Forest
Commissioner: The Japan Foundation.
Curator: Meruro Washida.
Exhibitor: Takahiro Iwasaki.
Venue: Giardini

Kenya
Another Country
Commissioner: Dr. Kiprop lagat, Director of Culture, Government of Kenya.
Curator: Jimmy Ogonga.
Project Advisor: Simon Njami.
Exhibitors: Arlene Wandera, Mwangi Hutter, Paul Onditi, Peterson Kamwathi, Richard Kimathi.
Venue: Scuola Palladio, Giudecca, 30100 Venice.

Kiribati
Ars longa, vita brevis! / sinking islands, unsinkable art
Commissioner: Ministry of Internal Affairs, Eera Teakai Baraniko.
Curators: Pelea Tehumu, Nina Tepes.
Exhibitors: Performance Group Kairaken Betio: Teroloang Borouea, Neneia Takoikoi, Tineta Timirau, TeetiAaloa, Kenneth Ioane, Kaumai Kaoma, Runita Rabwaa, Obeta Taia, Tiribo Kobaua, Tamuera Tebebe, Rairauea Rue, Teuea Kabunare, Tokintekai Ekentetake, Katanuti Francis, Mikaere Tebwebwe, Terita Itinikarawa Kaeua Kobaua, Raatu Tiuteke, Kaeriti Baanga, Ioanna Francis, Temarewe Banaan Aanamaria Toom, Einako Temewi, Nimei Itinikarawa, Teniteiti Mikaere, Aanibo Bwatanita, Arin Tikiraua. Visual Artist; Daniela Danica Tepes. Performance Group Ngaon Nareau: Teata Tetoki, Raakai Ianibata, Taorobwa Bakatokia, Tekaei Kaairo, Nabiri Kaaraiti, Abetena Itaaka, Bwobwaka Bwebwere.
Venue: European Cultural Centre, Palazzo Mora, Strada Nova, 3659

Korea (Republic of)
Counterbalance: The Stone and the Mountain
Commissioner: Arts Council Korea.
Curator: Daehyung Lee.
Exhibitors: Cody Choi, Lee Wan.
Venue: Giardini

Kosovo
Lost and Found
Commissioner: Valon Ibraj.
Curator: Arta Agani.
Exhibitor: Sislej Xhafa.
Venue: Arsenale, Artiglierie

Latvia
What Can Go Wrong
Commissioner: Daiga Rudzate.
Curator: Inga Šteimane.
Exhibitor: Mikelis Fišers.
Venue: Arsenale, Artiglierie

Lebanon
ŠamaŠ
Commissioner: Nouhad Younes.
Curator: Emmanuel Daydé.
Exhibitor: Zad Moultaka.
Venue: Arsenale Nord

Lithuania
R
Commissioner: Kestutis Kuizinas, Contemporary Art Centre, Vilnius.
Curators: Ula Tornau, Asta Vaiciulyte, Contemporary Art Centre, Vilnius.
Exhibitor: Žilvinas Landzbergas.
Venue: Scuola San Pasquale at San Francesco della Vigna, Castello 2786

Luxembourg
Thank you so much for the flowers
Commissioner: Ministère de la Culture.
Curator: Kevin Muhlen – director of Casino Luxembourg – Forum d’art contemporain. Exhibitor: Mike Bourscheid.
Venue: Ca’ del Duca 3052 Corte del Duca Sforza, San Marco

Macedonia
Red Carnival
Commissioner: Nata Keckarovska.
Curator: Branislav Sarkanjac.
Exhibitor: Tome Adzievski.
Venue: Arsenale, Sale d’Armi

Malta
Homo Melitensis – An Incomplete Inventory in 19 Chapters
Commissioner: Arts Council Malta.
Curators: Raphael Vella and Bettina Hutschek.
Exhibitors: Adrian Abela, John Paul Azzopardi, Aaron Bezzina, Pia Borg, Gilbert Calleja, Austin Camilleri, Roxman Gatt, David Pisani, Karine Rougier, Joe Sacco, Teresa Sciberras, Darren Tanti and Maurice Tanti Burlo’ and artefacts from Heritage Malta’s National collection, Ghaqda tal-Pawlini, private collections and various archives.
Venue: Arsenale, Artiglierie

Mexico
The life in the folds
Commissioner: Gabriela Gil Verenzuela.
Curator: Pablo León de la Barra.
Exhibitor: Carlos Amorales.
Venue: Arsenale, Sale d’Armi

Mongolia
Lost in Tngri (Lost in Heaven)
Commissioner: Munkh-Orgil Tsend, Minister of Foreign Affairs.
Curator: Dalkh-Ochir Yondonjunai.
Exhibitors: Chimeddorj Shagdarjav, Enkhtaivan Ochirbat, Munkhbolor Ganbold, Bolortuvshin Jargalsaikhan, Davaajargal Tsaschikher.
Venue: Istituto Santa Maria della Pieta, Castello

Montenegro
Covjek Uomo Human
Commissioner: Nenad Šoškic, Contemporary Art Center of Montengro.
Curator: Žana Filipovic.
Exhibitor: Ivana Radovanovic and Adin Rastoder.
Venue: Palazzo Malipiero (1st floor), San Marco 3078-3079/A, Ramo Malipiero

Netherlands
Cinema Olanda
Commissioner: Mondriaan Fund.
Curator: Lucy Cotte.
Exhibitor: Wendelien Van Oldenborgh.
Venue: Giardini

Nigeria
Commissioner: Godwin Obaseki.
Curator: Adenrele Sonariwo.
Exhibitors: Victor Ehikhamenor, Peju Alatise, Qudus Onikeku
Venue: Scoletta dei Tiraoro e Battiori, Campo San Stae, Santa Croce 2059

New Zealand
Lisa Reihana: Emissaries
Commissioner: Alastair Carruthers.
Curator: Rhana Devenport.
Exhibitor: Lisa Reihana.
Venue: Arsenale, Isolotto

Nordic Pavilion (Finland – Norway – Sweden)
Mirrored
Commissioner: Ann-Sofi Noring, Moderna Museet.
Curator: Mats Stjernstedt.
Exhibitors: Siri Auerdal, Nina Canell, Charlotte Johannesson, Jumana Manna, Pasi “Sleeping” Myllimäki and Mika Taanila.
Venue: Giardini

Peru
Land of Tomorrow
Commissioner: Armando Andrade de Lucio.
Curator: Rodrigo Quijano.
Exhibitor: Juan Javier Salazar.
Venue: Arsenale, Sale d’Armi

Philippines
The Spectre of Comparison
Commissioner: Virgilio S. Almario Chairman, National Commission for Culture and the Arts (NCCA).
Curator: Joselina Cruz.
Exhibitors: Lani Maestro and Manuel Ocampo.
Venue: Arsenale, Artiglierie

Poland
Little Review
Commissioner: Hanna Wroblewska.
Curator: Barbara Piwowarska.
Exhibitor: Sharon Lockhart.
Venue: Giardini

Portugal
Medida Incerta | Uncertain Mesure
Commissioner: Paula Varanda, Direzione Generale delle Arti.
Curator: João Pinharanda.
Exhibitor: José Pedro Croft.
Venue: Villa Hériot, Calle Michelangelo, Giudecca 54/P – 30133

Romania
Geta Bratescu – Apparitions
Commissioner: Attila Kim.
Curator: Magda Radu.
Exhibitor: Geta Bratescu.
Venue: Giardini and New Gallery of the Romanian Institute for Culture and Humanistic Research (Campo Santa Fosca, Palazzo Correr, Cannaregio 2214)

Russia
Theatrum Orbis
Commissioner/Curator: Semyon Mikhailovsky.
Exhibitors: Grisha Bruskin, Recycle Group, Sasha Pirogova.
Venue: Giardini

San Marino
Repubblica di San Marino “Friendship project” 
Commissioner: Paolo Rondelli, Direttore Istituti Culturali della Repubblica di San Marino.
Curator: Vincenzo Sanfo
Exhibitors: Priscilla Beccari, Giancarlo Frisoni, Giovanni Giulianelli, Sisto Righi, Patrizia Taddei, Marco Tentoni, Xing Gang, Lee Kuang Yu, Zhang Wang, Zhao Wumian, Yishan, Fu Yuxiang.
Venues: Ateneo Veneto, Campo San Fantin 1897; Palazzo Rota Ivancich, Castello 4421; Liceo Artistico Statale, Palazzo Giustinian Recanati, Dorsoduro 1012; Centro artigianale Don Orione Artigianelli, Dorsoduro 947

Serbia
Enclavia – Painting, consequence of this kind of life
Commissioner: Slobodan Nakarada.
Curator: Nikola Šuica.
Exhibitors: Vladislav Šcepanovic,
Milena Dragicevic, Dragan Zdravkovic.
Venue: Giardini

Seychelles
Commissioner: Benjamin Rose, Principal Secretary for Culture.
Curator: Martin Kennedy.
Exhibitors: Group Sez
Venue: Giardino Della Marinaressa

Singapore
Dapunta Hyang: Transmission of Knowledge
Commissioner: Paul Tan, Covering CEO, National Arts Council Singapore.
Exhibitor: Zai Kuning.
Venue: Arsenale, Sale d’Armi

Slovenia
Newsreel 63
Commissioner: Zdenka Badovinac, Modern Gallery.
Curator: Andreja Hribernik.
Exhibitor: Nika Autor.
Venue: Arsenale, Artiglierie

South Africa
Commissioner: Titi Nxumalo, Console Generale.
Curators: Lucy MacGarry and Musha Neluheni.
Exhibitors: Candice Breitz and Mohau Modisakeng.
Venue: Arsenale, Sale d’Armi

Spain
Ciudad de bolsillo (Pocket city)
Commissioner: AECID, Ministero Affari Esteri.
Curator: Manuel Segade.
Exhibitor: Jordi Colomer.
Venue: Giardini

Switzerland
Women of Venice
Commissioners: Sandi Paucic and Marianne Burki, Swiss Arts Council Pro Helvetia.
Curator: Philipp Kaiser.
Exhibitors: Teresa Hubbard / Alexander Birchler and Carol Bove.
Venue: Giardini

Syrian Arab Republic
Everybody Admires Palmyra’s Greatness
Commissioner/Curator: Emad Kashout.
Venue: Isola di San Servolo

Thailand
Krung Thep Bangkok
Commissioner: Vimolluck Chuchat, Director – General of Office of Contemporary Art and Culture, Ministry of Culture.
Curator: Numthong Sae Tang.
Exhibitor: Somboon Hormtientong.
Venue: In Paradiso Gallery, Castello 1260

Tunisia
The Absence of Paths
Commissioner: The Presidency of the Republic and the Tunisian Ministry of Culture.
Curator: Lina Lazaar.
Exhibitor: Anonymous.

Turkey
ÇIN
Commissioner: Istanbul Foundation for Culture and Arts (IKSV).
Exhibitor: Cevdet Erek.
Venue: Arsenale, Sale d’Armi

Tuvalu
Climate Canary
Commissioner: Taukelina Finikaso, Minister of Foreign Affairs, Trade, Tourism, Environment and Labour.
Exhibitor: Vincent J.F. Huang.
Venue: Arsenale, Artiglierie

Ukraine
Parliament
Commissioner: Svitlana Fomenko, First Deputy Minister of Culture.
Curators: Peter Doroshenko, Lilia Kudelia.
Exhibitor: Boris Mikhailov.
Venue: Studio Cannaregio, Cannaregio 1345/D

United Arab Emirates
Rock, Paper, Scissors: Positions in Play
Commissioner: The Salama bint Hamdan Al Nahyan Foundation.
Curator: Hammad Nasar.
Exhibitors: Nujoom Alghanem, Sara Al Haddad, Vikram Divecha, Lantian Xie, Mohamed Yousif.
Venue: Arsenale, Sale d’Armi

Uruguay
The law of the funnel
Commissioner: Alejandro Denes.
Curator: Gabriel Peluffo Linari.
Exhibitor: Mario Sagradini.
Venue: Giardini

USA
Tomorrow is Another Day
Commissioners: Christopher Bedford, Dorothy Wagner, Wallis Director, The Baltimore Museum of Art, and Adjunct Professor of the Practice in Fine Arts, Brandeis University.
Curators: Christopher Bedford and Katy Siegel, Senior Programming and Research Curator, The Baltimore Museum of Art.
Exhibitor: Mark Bradford.
Venue: Giardini

Venezuela
Formas escapándose del marco
Commissioner: Luis Carlos Calzadilla Pérez.
Curator: Morella Jurado Capecchi.
Exhibitor: Juan Alberto Calzadilla Álvarez.
Venue: Giardini

Zimbabwe
Deconstructing Boundaries: Exploring Ideas of Belonging
Commissioner: Doreen Sibanda.
Curator: Raphael Chikukwa.
Exhibitors: Sylvester Mubayi, Charles Bhebe, Dana Whabira and Admire Kamudzengerere.
Venue: Santa Maria della Pietà

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s